Charakterystyczne cechy ptaków

Bocian biały to ptak z rodziny bocianowatych, który ma dość duży zasięg występowania. Jest to gatunek, który spotkać można najczęściej na terenie środkowej i wschodniej Azji, Półwyspu Pinerejskiego, Półwyspu Bałkańskiego, Azji Mniejszej i Azji Środkowej, a także Północnej Afryki. Bociany białe przyzwyczaiły się do odznaczających się dość wysoką wilgotnością terenów nizinnych, które porośnięte są niską roślinnością, natomiast szalenie często zagnieżdżają się niedaleko obszarów zamieszkiwanych przez ludzi.

Swoje gniazda bociany białe budują w większości wypadków na wysokich drzewach lub też różnego typu słupach oraz kominach. Tworzą kolistego kształtu gniazda, których szerokość mierzy zazwyczaj około 1,5 metra. Ulubionym przysmakiem bociana białego są drobne bezkręgowce, płazy, małych rozmiarów gady, ryby, lub też nawet mniejsze gryzonie.

Ptaki charakterystyka

Gatunki tego ptaka osiągają niezwykle często nawet do 100 centymetrów długości. Także rozpiętość skrzydeł tego przedstawiciela bocianowatych jest imponująca- może sięgnąć nawet 200 centymetrów. Bocian biały to gatunek ptaka, który charakteryzuje się tym samym upierzeniem u obydwu płci. Głowa, tułów , a także brzuch bociana białego są białe, natomiast na skrzydłach posiada czarne lotki. Kontrastem są czerwone nogi oraz dziób, dzięki którym ptak ten jest niezwykle prosty w rozpoznaniu. Lęg bociana białego zdarza się raz do roku.

Przypisywane bocianowi „klekotanie” to oznaka jego okresu godowego, który zakończony jest w większości przypadków wysiadywaniem (przez okres od 31 do 41 dni), a później zniesieniem  przez samicę od 3 do 5 jaj. Bocian biały staje się samodzielny w mniej więcej 70 dniu od urodzenia. Ptaki te nie lubią zimnego klimatu, dlatego w tym Czaje rozpoczyna swoją podróż w kierunku ciepłej Ameryki Południowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *