Kraska zwyczajna to ptak, który w wielu regionach kraju występuje pod nazwą siwki. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny niemalże całej Europy. Najbardziej jednak upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę spotkać można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.
Ostatnimi czasy można zauważyć duży spadek liczebności tego gatunku. Można stwierdzić, iż w pewnych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto wspomnieć, iż spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego możemy spotkać na obszarze Europy. O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nieprzeciętnym, niebiesko rdzawym kolorze.
Kraska zwyczajna nie cechuje się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których odpowiednia płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna wyposażona jest też w niezwykle mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe.
Do pierwszego roku życia, ptaki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych także sterówkami. W przypadku osobników starszych zauważa się na piórach ciemnego koloru plamę oraz dużo bardziej ostre zakończenie. Maksymalna długość ciała kraski zwyczajnej to około 32 centymetry, natomiast rozpiętość skrzydeł tego ptaka jest w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie przekracza najczęściej 190 gram.