Ile waży ptak?

Kraska zwyczajna to ptak, który w wielu regionach kraju występuje pod nazwą siwki. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny niemalże całej Europy. Najbardziej jednak upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę spotkać można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

Ostatnimi czasy można zauważyć duży spadek liczebności tego gatunku. Można stwierdzić, iż w pewnych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto wspomnieć, iż spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego możemy spotkać na obszarze Europy. O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nieprzeciętnym, niebiesko rdzawym kolorze.

Waga ptaków

Kraska zwyczajna nie cechuje się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których odpowiednia płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna wyposażona jest też w niezwykle mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe.

Do pierwszego roku życia, ptaki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych także sterówkami. W przypadku osobników starszych zauważa się na piórach ciemnego koloru plamę oraz dużo bardziej ostre zakończenie. Maksymalna długość ciała kraski zwyczajnej to około 32 centymetry, natomiast rozpiętość skrzydeł tego ptaka jest w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie przekracza najczęściej 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *