Ciekawostki o ptakach

Mimo, że pustułka nie ma żadnych zniewalających rozmiarów, jakie przypisuje się wielu osobnikom z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej przedstawicieli. Pustułka zwyczajna to ptak, który oblega tereny niemalże całej Europy, aż po wysokie Alpy i wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary. Swoim zasięgiem występowania pustułka pomija natomiast koło podbiegunowe, do którego warunków klimatu, ptak ten nie jest właściwie przystosowany.

Bezwzględnie najwyższą liczbę osobników pustułki zwyczajnej zauważa się w takich państwach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania , a także Hiszpania. Pośród tych państw niepodważalny prym wiodą Niemcy, na obszarze których wystąpić może aż 60 tysięcy par. W dzisiejszych czasach nasz kraj nie zalicza się do ulubionych miejsc życia tego gatunku. Mimo to, jest to nadal najliczniejszy sokół na obszarze całego kraju.

Ptaki ciekawostki

Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązowy kolor, który kontrastuje się z czarnymi plamami oraz pazurami. Spodnia część ciała ma piękny, kremowy kolor, który jest charakterystycznie- bardzo gęsto, nakrapiany. Zarówno u samca jak i samicy zauważyć można długi, szaroniebieski ogon. U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy otoczona jest dodatkowo szeregiem wąskich, ciemnych prążków. Czytaj dalej Ciekawostki o ptakach